Vaše mince - numismatika, mince ČNB i světové

Registrace
Chcete nakupovat za nejlepší ceny?
Chcete vědět včas o všech mincích?
Chcete nejlepší ceny při výkupu?
Zaregistrujte svoji emailovou adresu:
Kontakty
Ing. Ludvík Čanda
T: +420 703 435 135
Ú: 2108007510/2700 Unicredit Bank
Reklama
Radost z lahve

www.vasemince.cz

Vítejte na našich stránkách věnovaných numismatice

Zaměřujeme se především na sběratelství a prodej mincí z produkce České národní banky (ČNB), které jsou sběratelsky nejcennějším zbožím na českém trhu. Mince z produkce Národní pokladnice a podobných společností u nás nehledejte. V nabídce naleznete nové mince zakoupené přímo v ČNB. Mince emitované dříve pocházejí z numismatických obchodů nebo ze soukromých sbírek sběratelů (jedná se pak o soukromou inzerci). Původ je u každé mince uveden. Rádi bychom zlepšili dostupnost mincí sběratelům a investorům z Chomutovska. Nabízíme osobní odběr v Kadani (po dohodě i v okolí) bez poštovného nebo jiných poplatků. Ale uvítáme všechny zájemce z celé ČR. A nezapomínáme ani na SR, kde už máme také své zákazníky.

Proč lze doporučit sbírání pamětních mincí z cenných kovů?

Zjednodušeně můžeme říct, že se jedná o investici se zajímavým zhodnocením, minimálním rizikem a poměrně vysokou likviditou. I méně zkušený investor ví, že tři uvedené výhody se za běžných okolností vzájemně vylučují. Při bližším pohledu však opravdu s přihlédnutím k jednoduchosti, dostupnosti a nízkonákladovosti lze najít vhodnější nástroj jen obtížně. Obecné doporučení říká, že v cenných kovech je vhodné mít 10-30% všech investic. Ale především numismatiku považujme za krásný koníček.

1) investice se zajímavým zhodnocením

Jako finanční poradce si uvědomuji, jakou roli hrají komodity v diverzifikaci investičního portfolia. V době tzv. krize se nedaří akciovému trhu, a proto roste poptávka po cenných kovech, především po zlatě a stříbře. Velké instituace a státy své rezervy v těchto časech mění právě v cenné kovy.

2) pojištění vkladu a ochrana rizik

Z dlouhodobého hlediska bylo zlato, jako zástupce cenných kovů, nejspolehlivějším uchovatelem hodnoty. Papírové peníze ztrácejí hodnotu nepřetržitě díky inflaci a minimálně jednou za 50 let ve vyspělé části světa dochází ke skokovému snížení hodnoty (devalvaci) měny. Podobné krize se dotknou každého. Pokud si však část svých úspor, převedete do cenných kovů, budou pro Vás mít následky výrazně nižší dopad.

3) přidaná hodnota a nižší kolísání

K investici do cenných kovů je nutné přičíst i uměleckou hodnotu a u limitovaných mincí především sběratelskou hodnotu, která může časem i několikanásobně překročit hodnotu kovu. Tyto přidané hodnoty snižují riziko investice a to především snížením volatility (kolísání ceny), která je u samotných cenných kovů poměrně vysoká.

4) vysoká likvidita

Likvidita neznamená, jak rychle lze investici nebo její hodnotu zlikvidovat, ale jak snadno a rychle lze investici přeměnit na peníze (hotovost). Najít vhodného kupce je otázka maximálně několika dní. I tento obchod Vám nabízí odkup Vašich mincí.

5) osvobození od daně

Zlaté slitky a zlaté mince s ryzostí minimálně 900 tisícin jsou osvobozeny od DPH. Jinými slovy platíte pouze hodnotu předmětu a neplatíte nic navíc do nenasytné státní pokladny.

6) krásný dárek

V neposlední řadě se jedná o krásný dárek. Každá mince je specifická a má jiný potenciální předpoklad pro výhodné zhodnocení, které však lze dopředu pouze odhadovat. U všech je ale zhodnocení téměř jistotou. Zároveň je každá mince uměleckým dílem a budete-li se při výběru řídit pouze vlastním estetickým cítěním, nemůžete udělat chybu. Dárek v podobě pamětní mince je krásný a trvalý.

Slovníček

Ani pro začínajícího sběratele není numismatika žádná věda. Nepotřebujete žádné zvláštní znalosti, vzdělání ani certifikát. Ale je vhodné mít jasno v několika málo pojmech.

PROOF

ČNB razí nové mince v běžné kvalitě a ve špičkové kvalitě. Mince ve špičkové kvalitě se označují zkratkou PROOF. Cena těchto mincí je vyšší již při uvedení na trh a rozdíl v ceně mince v běžné a špičkové kvalitě časem roste. Proto je mezi numismatiky větší zájem právě o kvalitu PROOF. Tyto mince se razí na vysoce leštěné střížky z razidel, jejichž pole je vysoce leštěno. Hotové mince jsou od razidel odebírány ručně a po celou dobu je jim věnována vyšší péče. Jako finanční poradce si uvědomuji, jakou roli hrají komodity v diverzifikaci investičního portfolia.

Mince

Mince většinou vyrábí mincovna pro národní banky na objednávku daného státu. Mince musí mít uvedenu nominální hodnotu. Kromě ceny musí být vyražen i letopočet, název a znak státu. Stát garantuje směnitelnost daného nominálu a káždá banka i obchodník ji musí ze zákona akceptovat.

Medaile

Medaile se od mince liší především tím, že není státem uznaným platidlem. Medaile se tedy vyrábí především jako pamětní předmět. Jejich ražba není důsledně kontrolována a vyrábět je může libovolná mincovna.

© 2011 - 2024 Ludvík Čanda

TOPlist